Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

 22 stycznia 2012 r. o godzinie 10.00 w hali sportowej w Łodygowicach rozpoczął się egzamin na stopnie uczniowskie KYU. Do egzaminu na 10 KYU przystąpiła duża grupa nowych członków Żywieckiego Klubu Seido Karate. Na wyższe stopnie wtajemniczenia zdawali seidokaratecy, których przygoda z Seido trwa już jakiś czas. Egzamin przeprowadzili Kyoshi Bogdan Czapla, Sensei Rafał Czapla oraz Senpai Piotr Michulec.

 

Na początku egzaminu zdający złożyli przysięgę Seido Karate:
1. Będziemy ćwiczyć nasze serca i ciała dla osiągnięcia pewnego, niewzruszonego ducha.
2. Będziemy dążyć do prawdziwego opanowania sztuki karate, aby kiedyś nasze ciało i zmysły stały się doskonałe.
3. Z głębokim zapałem będziemy starać się kultywować ducha samo wyrzeczenia.
4. Będziemy przestrzegać zasad grzeczności, poszanowania starszych oraz powstrzymywać się od gwałtowności.
5. Będziemy spoglądać w górę ku prawdziwej mądrości i sile, porzucając inne pragnienia.
6. Będziemy wierni naszym ideałom i nigdy nie zapomnimy o cnocie pokory.
7. Przez całe nasze życie poprzez dyscyplinę karate, dążyć będziemy do poznania prawdziwego znaczenia drogi, jaką obraliśmy.
8. Nie będziemy stosować ani rozpowszechniać sztuki karate poza Dojo.
 
Następnie Kyoshi Bogdan Czapla podzielił uczestników egzaminu na trzy grupy wg stopnia zaawansowania i wieku. 
Zdający prezentowali techniki stosowne do wymagań na swoje stopnie, tradycyjnie już było to przeplatane seriami pompek, "brzuszków" czy przysiadów. Egzamin to jednak nie tylko sprawdzian umiejętności technicznych czy fizycznych. To forma oceny ogółu postępowania, nabytych pozytywnych nawyków i zachowań na przykład dyscypliny, pewności siebie, szacunku, docenienie wytrwałości w pracy podczas treningów.
W ciągu całego naszego życia poddawani jesteśmy różnym egzaminom. Wyznaczamy sobie określone cele i z zaangażowaniem staramy się je realizować. Czasami oceniamy się sami albo oceniają nas inni albo nasze poczynania ocenia po prostu życie. Zawsze jednak oczekujemy, aby ocena naszych działań była jak najlepsza. Wtedy jest to motywacja do coraz lepszej pracy, do coraz większego i lepszego wysiłku. I to jest jeden z celów w procesie wychowania i kształcenia studentów SEIDO.
Egzaminy i zdobywanie coraz wyższych stopni ma również znaczenie dla wszystkich osób zainteresowanych obecnie lub w przyszłości praktykowaniem karate sportowego. Za wyjątkiem bowiem zawodów dla początkujących, uczestnictwo w turniejach większej rangi wymaga od zawodników posiadania co najmniej zielonego pasa. Okres szkolenia i zdobywania odpowiednich umiejętności trwa kilka lat i proces ten zaczyna się egzaminami na białe pasy.
Osobom nie zainteresowanym sportem a pragnącym brać udział w szkoleniach i zgrupowaniach międzynarodowych zdobycie wyższych stopni stanowi przepustkę do uczestnictwa w tych zgrupowaniach .
 
Egzamin zakończył się o godzinie 12.00. Na najwyższe stopnie zdali Szymon Czernek i Paweł Huczek, obaj 4 KYU (zielony pas). Wszystkim uczestnikom gratuluję i zyczę dalszych sukcesów na drodze Seido Karate.
 
Osu!
dj