Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

This is Seido!!!

World Seido Karate Organization zostało założone 15 października 1976 roku w Nowym Jorku. Założycielem stylu i światowej organizacji Seido Karate jest jeden z najwybitniejszych mistrzów karate Kaicho Tadashi Nakamura . Kaicho Tadashi Nakamura był uczniem Sosai Masutatsu Oyamy i przez wiele lat praktykował Kyokushin Karate w Centralnym Honbu w Tokio wykazując się niezwykłym kunsztem w technikach i kumite. To właśnie Tadashi Nakamura był szefem wyszkolenia w Honbu Kyokushin i to właśnie jemu Sosai M. Oyama powierzył utworzenie organizacji Kyokushin w USA. Po przybyciu do Stanów Zjednoczonych / 1966 / założył pierwsze dojo kyokushin . Organizacja szybko się rozrastała i już w 1971 powstało Kyokushin Kaikan North American Honbu . Na skutek różnicy zdań pomiędzy T. Nakamurą a Sosai Oyamą które dotyczyły między innymi wizji, rozwoju i roli karate w naszym życiu , T. Nakamura wraz z wieloma innymi mistrzami opuścił organizację Kyokushin i w 1976 roku powołał do życia swoją organizację karate i założył swój styl, który nazwał S E I D O. Popularność i uznanie Kaicho szybko rosła i to nie tylko w USA, tym bardziej, że był uznanym mistrzem jeszcze działając w strukturach Kyokushin . Tak więc także SEIDO zdobywało coraz większy prestiż w obu Amerykach a także na innych kontynentach. Swoją organizację Kaicho oparł głównie na instruktorach, którzy razem z nim odeszli z Kyokushin a więc na ludziach o wysokich kwalifikacjach i których darzył pełnym zaufaniem. Nowa wizja karate, nawiązanie do tradycji samurajskiej /z takiej to właśnie rodziny pochodzi Kaicho T. Nakamura/, filozofia, perfekcyjna technika i skuteczność we wszechstronnej walce, szacunek, poświęcenie, wzajemna pomoc i zrozumienie - to tylko niektóre cechy charakteryzujące SEIDO Kaicho Tadashi Nakamury. Już na początku tworzenia nowej organizacji i nowego stylu , Kaicho postawił przed wszystkimi bardzo wysokie wymagania. Nie tylko pod względem technicznym ale także a może przede wszystkim postawił na cechy osobowe przyszłych instruktorów / branch chief /, które byłyby zgodne z filozofią Mistrza. Zaangażowanie, ogromna praca nad sobą, poświęcenie i determinacja w zdobywaniu wiedzy karate, podążanie prostą ale trudną drogą wytyczoną przez Mistrza zarówno w dojo jak i w każdej dziedzinie naszego życia. Dlatego też nominacje na kierowników SEIDO DOJO mogli otrzymać wyłącznie bezpośredni uczniowie Kaicho. Wieloletnie treningi w Honbu, liczne zgrupowania, obozy w których pobierali nauki przyszli instruktorzy, pozwoliły w ciągu tych wielu lat wykształcić wartościową kadrę instruktorów, którzy obecnie nauczają SEIDO w różnych zakątkach świata. 

Na uwagę zasługuje fakt, że w całej trzydziestoletniej praktyce SEIDO, pomimo wielu starań instruktorów z innych organizacji karate, do World Seido Karate Organization nie przyjęto nikogo z zewnątrz! Całą swoją pracę Kaicho oparł wyłącznie na swoich wychowankach. Jest to gwarancją zachowania przekazu wszystkich aspektów związanych z drogą karate wytyczoną przez Mistrza, jest to gwarancją prestiżu i autorytetu organizacji. W Seido nie ma znaczenia ilość Dojo czy ilość ćwiczących. W Seido nie ma rozdawnictwa stopni i nie ma drogi na skróty. W SEIDO jest natomiast ogromna praca i to we wszystkich dziedzinach życia, pełne zaufanie do Mistrza, praktyka karate i nieustanne dążenie do wytyczonego celu. Tym bardziej ogromnym wyróżnieniem i zaszczytem było dla nas zaakceptowanie i uznanie przez Kaicho Tadashi Nakamurę naszych osiągnięć i naszej postawy na drodze karate i przyjęcie nas do Światowej Organizacji Seido! Jesteśmy pierwsi i obecnie jedyni, którzy doznali tego zaszczytu!
 
O prestiżu organizacji świadczy wiele faktów, dowodów uznania z wielu środowisk sztuk walki, polityki i biznesu. W Centralnym Honbu w Nowym Jorku obok dzieci i młodzieży trenują przedstawiciele niemal wszystkich środowisk /lekarze, prawnicy, aktorzy, oficerowie policji i armii, biznesmeni, politycy itd. /. W czerwcu 2006 r. odbyły się w NY uroczystości związane z obchodami 30 lecia istnienia Seido. List gratulacyjny z tej okazji otrzymaliśmy od Pana Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Georga W. Busha .
Dzięki ogromnej pracy wszystkich osób związanych z SEIDO, stworzono organizację niezwykłą, dającą wszystkim praktykom SEIDO poczucie wielkiej wartości swojej pracy, prestiżu i autorytetu, bezpośredniego kontaktu z Mistrzem i jego nauką. Seido to droga do poznania prawdziwej wartości karate.
 
Kaicho Tadashi Nakamura jest założycielem i prezydentem World Seido Karate Organization. Tadashi Nakamura światowej sławy karateka, jest posiadaczem stopnia mistrzowskiego 9 Dan - z ponad pięćdziesięcioletnim doświadczeniem w praktykowaniu i nauczaniu sztuk walki. Jest także ekspertem w nauczaniu sztuki walki bronią. Kaicho Nakamura naukę karate rozpoczął w 1953 roku w wieku jedenastu lat. Pierwsze nauki pobierał w stylu Goju pod okiem Sensei Kei Miyagi, syna założyciela stylu. W 1956 roku Nakamura rozpoczął naukę u Masutatsu Oyamy, założyciela Kyokushin Karate i w 1959 roku zdobył stopień shodan, był wtedy najmłodszym studentem Kyokushin w Japonii, który zdobył czarny pas. W 1961 roku w wieku 19 lat T. Nakamura zdobył pierwsze miejsce w Otwartych Mistrzostwach Karate w Japonii. Rok później stał się bohaterem narodowym nokautując mistrza Thai Kickboxingu w meczu, który miał wykazać, który naród ma skuteczniejszą sztukę walki. W tych latach Nakamura także rozpoczął pracę jako instruktor karate. W latach 1961-1965 pracował jako instruktor w Camp Zama - bazie wojskowej Stanów Zjednoczonych Ameryki niedaleko Tokio. Przez 3 lata był także trenerem drużyny Akademii Medycznej w Toho. Gdy uzyskał stopień 7 Dan w Kyokushin Karate, został głównym instruktorem Kyokushin w Centralnym Honbu w Tokio. W 1966 roku Nakamura został osobiście wybrany przez Masutatsu Oyamę do reprezentowania Kyokushin Karate w U.S.A. Tego roku Nakamura przeprowadził się do Nowego Jorku i założył małe Dojo w dzielnicy Brooklyn. W 1971 roku powołał organizację o nazwie North American Kyokushin Karate. W 1976 roku Tadashi Nakamura zrezygnował z członkostwa w Kyokushin Karate. W tym samym roku założył World Seido Karate Organization, w której uczy swojej filozofii drogi karate. Seido oznacza uczciwą drogę. Dzisiaj, Seido Karate jest organizacją międzynarodową. Seido's New York Honbu jest jedną z największych szkół sztuk walki na świecie. Pomimo wykonywania wielu zadań jako przewodniczący Światowej Organizacji Seido Karate, Kaicho Nakamura jest przede wszystkim instruktorem karate. Nadal prowadzi zajęcia dydaktyczne w Seido Honbu i często prowadzi seminaria i wykłady. Więcej informacji na temat Kicho Tadashi Nakamury można znaleźć w jego biografii: „The Human Face of Karate” („Ludzkie oblicze Karate”).
 

Jun Shihan Bogdan Czapla swoją przygodę z Karate rozpoczął już w 1976 roku. Po uzyskaniu uprawnień instruktora sportu w 1980 roku powołał w Wadowicach Ognisko TKKF "ZEN" Kyokushin Karate. Duże zainteresowanie Karate oraz prężność działania Bogdana Czapli pozwoliła mu powołać również ośrodki w Andrychowie, Suchej Beskidzkiej, Kalwarii oraz Kętach. Organizował też liczne turnieje okręgowe oraz coroczny ogólnopolski turniej Kyokushin pod nazwą "Puchar Beskidów". Poza turniejami organizował liczne zgrupowania i obozy szkoleniowe, mające podnieść poziom umiejętności ćwiczących.

Dzięki pobytowi na zgrupowaniach Seitedo Karate, stylu Soke Edwarda Badianga, Jun Shihan poznał systemy walki karate wzbogacone o techniki rzutów, dźwigni, walki bronią, full contact co w tamtych czasach nie było praktykowane w Kyokushin w Polsce. Zgrupowania te były prowadzone przez najwybitniejszych szkoleniowców, również z innych stylów. W 1993 Jun Shihan Bogdan Czapla powołał Polskie Centrum Seitedo Karate, a w 1998 powstała Polska Federacja Seitedo Karate jako Stowarzyszenie Kultury Fizycznej. Jun Shihan Bogdan Czapla do tej pory utrzymuje liczne kontakty z wieloma międzynarodowymi organizacjami karate w Europie, USA i Kanadzie, w Azji i Afryce Północnej.

Od lutego 2006 roku dzięki staraniom Jun Shihan Bogdana Czapli uzyskaliśmy członkostwo w World Seido Karate Organization, której prezydentem jest Kaicho Tadashi Nakamura 9 Dan.

W kwietniu 2013 r podczas promocji w Centralnym Honbu Seido Karate w Nowym Jorku Bogdan Czapla zdał egzamin przed Nidaime i Kaicho na 6 DAN i uzyskał tytuł JUN SHIHAN.
 
 
Sebastian Janik - 3 DAN Karate Seido, 1 DAN Karate Shotokan. Absolwent Politechniki Krakowskiej. Treningi karate rozpoczął w 1996 roku. W 2006 roku zdał egzamin na 1 DAN w Karate Shotokan przed  Shihanem Giuseppe Beghetto 8 DAN. W 2009 roku przeszedł egzamin weryfikacyjny w Karate Seido przed Nidaime Akira Nakamura 5 DAN. Sensei Sebastian jest instruktorem w UKS Seido Karate Żywiec. Prowadzi zajęcia dla wszystkich grup wiekowych w Żywcu, Łodygowicach oraz Międzybrodziu Żywieckim.
Sebastian Janik prowadzi zajęcia Karate od roku 2007. O jego umiejętnościach trenerskich świadczy fakt, że w tak krótkim czasie udało mu się wytrenować karateków odnoszących sukcesy na turniejach, zarówno w kata jak i kumite.
17 kwietnia 2010 Sensei Sebastian zwyciężył w międzynarodowym turnieju Karate Seido w Suchej Beskidzkiej w kategorii czarnych pasów open.
20 listopada 2011 podczas zgrupowania z Nidaime Akira Nakamura Sebastian Janik zdał egzamin na 2 DAN Seido Karate.