Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

W dniach 21 i 22 kwietnia 2012 r. odbyło się w Wadowicach kolejne zgrupowanie szkoleniowe Seido Karate, w którym uczestniczyli studenci Seido z niemal wszystkich Seido Dojo w Polsce.

 
Program szkolenia opracowany został dla poszczególnych grup uczestników zgrupowania w zależności od posiadanych stopni KYU i DAN oraz w zależności od celów jakie postawiono przed uczestnikami szkolenia.
I tak, wszyscy posiadacze stopnia 3 DAN realizowali bardzo obszerny program, przygotowujący ich do egzaminów na stopnie 4 DAN. Do egzaminu przystąpią przed Kaicho Tadashi Nakamura w Centralnym Honbu w Nowym Jorku w październiku tego roku.
 
Pozostali posiadacze stopni mistrzowskich DAN w trakcie zgrupowania doskonalili techniki walki BO i Jo a także większość kata.
 
Posiadacze stopni KYU ćwiczyli pod okiem Kyoshi Bogdana Czapli oraz Sensei Rafała Czapli. Kyoshi jak zwykle bardzo dużą uwagę zwracał na praktyczne zastosowanie wszystkich technik w realnej walce. Najpierw przećwiczono kombinacje samoobrony, najpierw w formie podstawowej, a następnie jako interpretację w wolnej walce zarówno z jednym jak i kilkoma przeciwnikami.
Następnie w ten sam sposób przećwiczono kombinacje Kihon Kumite.
Również Yakusoku Kumite praktykowano w formie szybkiej dynamicznej wolnej walki (wersja bojowa) - na tym etapie treningu ochraniacze były wysoce wskazane.
Uczestnikom przybliżono również zagadnienie Taisabaki.  
 
W drugim dniu zgrupowania Kyoshi nauczał Bunkai – praktyczne zastosowanie w walce technik zawartych w Kata. W tym przypadku Kyoshi zademonstrował interpretacją Pinian Kata Sono Ichi. Dla większości posiadaczy stopni uczniowskich szokiem było, że kata to może zawierać kilka rzutów, obaleń i innych technik, których na pierwszy, a nawet na drugi rzut oka tam nie dostrzegali. 
 
Podczas zgrupowania odbył się także egzamin na stopnie KYU, do którego przystąpili i zdali: Bogusław Lach - 4 KYU (zielony pas), Justyna Maciaszek i Daniel Janik - oboje 2 KYU (brązowy pas).
 
   Seido to bardzo ciekawy i praktyczny styl Karate. Wszystkie podstawowe, klasyczne kombinacje są ćwiczone także jako interpretacje z przełożeniem na zastosowanie w praktycznej, realnej walce (samoobronie). Karate ma przecież dwa główne cele. W sferze psychicznej (duchowej) – to doskonalenie swojej osobowości pod każdym względem. Cele te zawiera filozofia Kaicho – Filozofia Seido. Ale drugim celem w sferze fizycznej (technicznej), jest skuteczna walka z przeciwnikiem. I całe szkolenie techniczne nie może być sztuką dla sztuki ale musi mieć przełożenie na praktyczne zastosowanie. I ten cel podczas zgrupowania został zrealizowany.
 

osu!!!