Etykieta Dojo

Dojo (sala ćwiczeń) posiada swój specyficzny kodeks zasad i reguł nazywany etykietą Dojo. Regulują one zasady postępowania i zachowania w czasie treningu. Oparte są na tradycji i kulturze Japonii i mają wiele wspólnego z zasadami życia społecznego kultury europejskiej. Szacunek dla mistrza, instruktorów, starszych stopni, szacunek dla Dojo i wszystkiego co się w nim znajduje jest podstawą etykiety. Szacunek okazywany jest przez ukłony, skupienie, dyscyplinę, właściwe wykonywanie ćwiczeń. Celem treningu karate jest również przenoszenie tych uniwersalnych wartości poza Dojo.

 1. Nigdy nie wchodź do Dojo w obuwiu, zdejmuj je przed wejściem
 2. Wchodząc lub wychodząc z Dojo, zawsze zwróć się twarzą do środka Dojo i wykonaj ukłon z głośnym OSU
 3. Do instruktorów zwracaj się Sensei
 4. Jeżeli spóźniłeś się na trening, wejdź do Dojo i usiądź w seiza (siad na kolanach) tyłem do grupy. Na polecenie instruktora wstań, odwróć się, zrób ukłon z głośnym OSU i szybko dołącz do grupy. Jeżeli jeszcze nie rozpoczęła się rozgrzewka nie przepychaj się i nikogo nie przestawiaj, dołącz do grupy siadając na końcu
 5. Nie poprawiaj swojej karategi podczas wykonywania ćwiczeń, jeśli instruktor Ci nie pozwoli
 6. Jeśli musisz opuścić swoje miejsce, wyjdź na zewnątrz swojego rzędu i ukłoń się w kierunku instruktora.
 7. Nigdy nie wychodź z Dojo bez zgody instruktora.
 8. Zgłaszaj instruktorowi wszelkie dolegliwości.
 9. W czasie przerw, kiedy instruktor objaśnia kolejne ćwiczenia nie rozmawiaj, nie wykonuj żadnych niepotrzebnych gestów ani ruchów.
 10. Zawsze poprzez swoje zachowanie okazuj szacunek instruktorom i posiadaczom wyższych stopni oraz osobom starszym od ciebie.
 11. W czasie treningu kumite (walki) zawsze miej na uwadze różnicę stopnia i umiejętności. Pamiętaj, że randori (walka treningowa) musi być prowadzona rozważnie, aby nie doprowadzić do poważnych kontuzji.
 12. Zawsze okazuj szacunek swojemu partnerowi poprzez ukłon z głośnym OSU przed i po wykonaniu ćwiczenia.
 13. Strojem treningowym jest karategi, które powinno być zawsze czyste i niepomięte, oraz powinno nosić oznaczenia stylowe (kanji, kanku). Po każdym treningu starannie składaj swoje karategi i pas jako symbole zawierające ducha twojego treningu.
 14. Zawsze słuchaj z uwagą instruktora i dokładnie wykonuj polecenia. Każdy trening to kolejny krok na twojej drodze do mistrzostwa.